NEDEN İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI?

EĞİTİM FAKÜLTESİ YABANCI DİLLER EĞİTİMİ BÖLÜMÜ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ PROGRAMI

Programdan mezun olduğumda iş olanakları nedir?

Mezunlarımız;

a.  Devlet okulları ve özel okulların yanı sıra dil dershanelerinde/kurslarında İngilizce öğretmeni olarak istihdam edilmektedirler.

b.  Devlet ve vakıf üniversitelerinin Yabancı Diller Yüksekokullarının hazırlık sınıflarında okutman olarak çalışabilmektedirler.

c.  Özel sektörün yanı sıra basın ve turizm sektörleri ile yabancı elçiliklerde istihdam edilebilmektedirler.

 

Programdan mezun olanlar Yüksek Lisans yapabiliyor mu?

Programımız dört yıllık bir lisans programı olduğundan mezunlarımız İngiliz Dili Eğitimi, İngiliz Dilbilimi, İngiliz Kültür Araştırmaları, İngiliz Edebiyatı, Amerikan Kültürü Araştırmaları, Amerikan Edebiyatı  alanlarının yanısıra Uluslararası İlişkiler, Halkla İlişkiler ve diğer birçok alanda yüksek lisans eğitimi alabilmektedirler.

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ’ni seçiyorum çünkü...

  • Bilginin ve anlamın temeli olan DİL hakkında bilgiler ve becerilerile donatılacağım;
  • İçinde yaşadığım dünyaya farklı bir pencereden bakma olanağına kavuşacağım;
  • Dünya dili olan İngilizce’yi en iyi şekilde öğretebilmek için bilgi ve becerilerile donatılacağım;
  • Ülkemi ve kültürümü öbür dünya ülkeleri ve kültürleri arasında hakkı ile temsil edebileceğim;
  • Özgür düşünceli, araştırıcı, sorgulayan, kendisine ve dünyaya eleştirel bir gözle bakan,  alanında gerekli bilgi birikimine sahip, ulusal ve uluslararası literatürü izleyerek kendisini geliştiren, çağdaş öğretim yöntemlerini uygulayan ve bu doğrultuda öğrencilerine örnek olan bilinçli bir insan, ulusuna ve tüm insanlığa yararlı bir birey yetiştirmeyi amaçlayan bir programdan mezun olmanın gururunu yaşayacağım;
  • Anadilinin İngilizce olmadığı en iyi İngilizce öğretmenlerini yetiştirme vizyonunun bir parçası olacağım.


LÜMÜMÜZÜN ERASMUS PROGRAMI KAPSAMINDA YAPTIĞI İKİLİ ANLAŞMALAR

Eğitim Fakültesi ve İngilizce Öğretmenliği Programının çeşitli ülkelerde çeşitli üniversitelerle Erasmus anlaşması mevcuttur.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

“Mezunlarımız başarı simgemizdir.”


MEZUNDAN MEZUN ADAYINA

Maltepe Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Programını ilk tercihim olarak yazdım ve burslu olarak kazandım.4 yıl okuduğum bu program süresince bölümümüzün değerli akademik kadrosundan yabancı dil öğretimine ilişkin aldığım bir çok ders mesleki olarak kendimi donatmamı sağladı. Yalnızca derslerde edindiğim teorik bilgiler değil, kampüs bünyesinde bulunan ve yabancı dil öğretiminde oldukça başarılı olan Marmara Koleji’nde gözlem ve staj yapma fırsatı bulmam beni diğer üniversite mezunlarından daha ayrıcalıklı kıldı ve mesleki açıdan daha iş hayatına atılmadan tecrübe edinmemi ve gelişmemi sağladı. Bölümümüzün düzenlemiş olduğu uluslararası konferanslar aracılığıyla alanında dünya çapında tanınmış akademisyenler ile tanışma ve çalışmalarını paylaşma imkanına sahip oldum. En güzeli ise, son dönemimde final sınavlarından önce iş görüşmeleri yaptım ve daha finallere girmeden iş sözleşmemi imzaladım.