Özel Eğitim Öğretmenliği Programı

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Anabilim Dalımız 2016-2017 akademik yılında kurulmuştur.

Anabilim dalımızın amacı, üniversite ve bölümümüzün misyonu doğrultusunda, özel eğitime muhtaç olan bireyler ve eğitimleri alanında evrensel düzeyde bilgiler üretmek, yaymak ve kullanmaktır.

Programın amacı, özel eğitim gerektiren bireylere bireysel ya da grup eğitimi verebilecek, özel eğitim ve ilgili hizmetlerin planlanması, yürütülmesi ve izlenmesinde görev alabilecek özel eğitim öğretmenlerini yetiştirmektir. Öğrenci kontenjanı 98'dır. Program Yükseköğretime Geçiş Sınavı TS1 puan türüyle öğrenci alınmaktadır Programa yerleştirmede mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının çocuk gelişimi, çocuk gelişimi ve bakımı, çocuk gelişimi ve eğitimi bölümleri mezunlarına ek puan uygulanmaktadır.

Programı bitiren öğretmen adayları başta Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan; özel eğitim uygulama merkezi okulları, özel eğitim mesleki eğitim merkez okulları, özel eğitim sınıfları (ilkokul-ortaokul-lise), özel eğitim okulları destek eğitim sınıfları, Rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına bağlı; çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel kurum ve kuruluşlar; özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca koşulları karşılama durumunda Bilim ve Sanat Merkezlerinde açık bulunan sınıf öğretmenliği kadrolarına da müracaat edebilirler.